niedziela, 4 stycznia 2015

Jak ugotować barszcz czerwony?

Barszcz czerwony jest pyszną zupą, gotowaną na bazie czerwonych buraków, którą można podawać na wiele różnych sposób. Zaprawiany śmietaną barszcz podaje się najczęściej z ziemniakami, całymi bądź tłuczonymi. Niezabielany jest pity do krokietów albo pasztecików lub podawany z uszkami. Jest kilka sposobów na ugotowanie pysznego barszczu czerwonego, a poniżej dwa z nich.


  • Najpierw musimy obrać i dokładnie umyć buraki oraz włoszczyznę. Następnie buraki kroimy w plastry i wszystko wkładamy do sporego garnka. Dodajemy do tego suszone grzyby, liść laurowy i ziele angielskie i zalewamy wodą, a następnie gotujemy na dużym ogniu, aż do wrzenia. Dla wzbogacenia smaku, możemy dodać do zupy kostkę od schabu albo kawałek kury rosołowej czy kurczaka.
  • Gdy wywar zaczyna wrzeć, należy zdecydowanie zredukować ogień, aby zupa tylko lekko bulgotała. W innym przypadku wszystko się po prostu wygotuje, starci kolor oraz smak. Na małym ogniu gotujemy barszcz przez około półtorej godziny. Jeżeli będzie nam się wydawało, że kolor wywaru jest za mało intensywny, na około pięć, dziesięć minut przed końcem gotowania, można do niego dodać starty na tarce o grubych oczkach burak.
  • Kolejnym krokiem jest odcedzenie wywaru, a następnie wymieszanie go z sokiem z cytryny oraz doprawienie majerankiem, oregano, pokrojonym czosnkiem i solą oraz pieprzem. To również jest moment, kiedy możemy dodać miód, jeśli chcemy wzbogacić smak i zasłodzić nieco zupę. Barszcz jest gotowy do podania.
  • Innym sposobem na przyrządzenie barszczu czerwonego jest zrobienie go na bazie zakwasu z buraków. Zakwas bardzo łatwo przygotować samemu w domu. Buraki myjemy, obieramy ze skórki i kroimy w plastry, a następnie zalewamy wodą, dodajemy kawałek skórki z chleba razowego i dwa ząbki czosnku. Potem wszystko odstawiamy w ciepłe miejsce na około tydzień. Po tym czasie ostrożnie, ale dokładnie zdejmujemy z wierzchu pleśń i mamy gotowy zakwas buraczany na barszcz. Wystarczy dodać go do gorącego bulionu, ale nie wolno gotować! Zagotowany barszcz z zakwasu traci swój kolor i smak i staje się bezwartościowy. Smacznego!